niedziela, kwiecień 28, 2024
Follow Us
niedziela, 18 luty 2024 23:25

Cukinia – co trzeba wiedzieć o jej  uprawie, by osiągnąć sukces Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Jak wspomnieliśmy na początku, cukinia jest odmianą dyni zwyczajnej, bliską krewniaczką ogórka, kabaczka i patisona Jak wspomnieliśmy na początku, cukinia jest odmianą dyni zwyczajnej, bliską krewniaczką ogórka, kabaczka i patisona mat.pras

Cukinia, czyli botaniczna odmiana dyni zwyczajnej, na stałe zagościła wśród letnich warzyw. Zielone, żółte, podłużne i okrągłe owoce cukinii zachęcają do kulinarnych eksperymentów.

Warzywo to cechuje się uniwersalnością wykorzystania i łatwością uprawy. Cukinie wyhodowane na własnej grządce będą wspaniałym materiałem na rodzinny obiad i dumą ogrodnika. Jak zapewnić sobie pełny sukces uprawiając cukinie? Podpowiadamy!

Tak dla cukinii!

Zbioru owoców cukinii dokonuje się, kiedy nie są jeszcze w pełni dojrzałe, mają delikatną skórkę i niewyrośnięte nasiona w środku. Z jej miąższu przygotujemy najróżniejsze dania o każdym smaku. Jest warzywo idealne na przetwory. Jest zdrowa, niskokaloryczna, lekkostrawna. Spożycie cukinii jest polecane nie tylko osobom zdrowym, ale także i na rozmaitych dietach. Zwieńczeniem tych zalet jest nieskomplikowana uprawa, która powiedzie się nawet w balkonowej donicy. Zanim do końca rozpłyniemy się we wszystkich walorach cukinii, poznajmy ją bliżej. 

Dynia - cukinia

Jak wspomnieliśmy na początku, cukinia jest odmianą dyni zwyczajnej, bliską krewniaczką ogórka, kabaczka i patisona. Cukinia rośnie jako roślina o pokroju krzaczastym, choć mogą zdarzać się odmiany lekko płożące. Owoce przybierają różną formę. Są najczęściej walcowate, gładkie lub żebrowane na powierzchni. Barwa skórki jest zróżnicowana. Od ciemnozielonej, po jaśniejsze odcienie do odmian o żółtej lub pomarańczowej skórce. Z roku na rok przybywa odmian o dekoracyjnej, paskowanej lub nakrapianej skórce. Na rynku nasiennym można już bez problemu trafić na odmiany o okrągłych owocach, które są polecane np. do faszerowania. Ciekawostką jest możliwość spożywania kwiatów. Smażone w cieście naleśnikowym stanowią oryginalną przystawkę, która na pewno zaskoczy niejedną osobę. 

Jak poradzić sobie z uprawą cukinii?

Cukinia należy do warzyw ciepłolubnych, dlatego najlepszą miejscówką jest słoneczny, szybko nagrzewający się i osłonięty od wiatru kawałek działki. Bez żyznej, próchniczej, przewiewnej gleby nie mamy co liczyć na obfity plon. Wysiew cukinii nie jest trudny. Dość duże nasiona można siać bezpośrednio do gruntu lub przygotować rozsadę. Termin siewu do gruntu to druga połowa maja, kiedy nie ma już przymrozków. Stosuje się siew gniazdowy, po 2-3 nasiona na dołek. Po wykiełkowaniu wybieramy najzdrowszą siewkę. Dla szybszego wzrostu młode rośliny można okryć agrowłókniną. Kiedy zapada decyzja o nieco pewniejsze uprawie z rozsady, siew do pojemników wykonujemy już w kwietniu. Po 3 tygodniach hartujemy rośliny. Przesadzanie na miejsce stałe jest możliwe po 15 maja. Dołki rozplanowane w rozstawie około 1 x 1 metr, wypełniamy dobrej jakości podłożem z dodatkiem kompostu. Uprawa w pojemnikach  - doniczkach i skrzynkach, to rozwiązanie dla osób, które nie posiadają ogrodu. Wskazane jest używanie dość obszernych pojemników i zapewnienie roślinom dostatecznie dużo przestrzeni do wzrostu. 

Pielęgnowanie cukinii

Troska o krzaczki cukinii nie jest pracochłonna. Jeśli nie mamy czasu na odchwaszczanie terenu, zawczasu można zastosować ściółkę z włókniny. W uprawie tego warzywa należy skupić się na  regularnym, umiarkowanym podlewaniu. W przypadku zaniedbania tego zabiegu plon będzie niski i drobny. W trakcie sezonu można zasilić roślinę nawozem organicznym, lecz nie jest to konieczne, zwłaszcza jeśli miejsce było nawiezione przed sadzeniem. 

Sama radość, czyli zbiory 

Pierwszych owoców można doczekać się już w czerwcu. Młode, niewyrośnięte cukinie odcina się co kilka dni. Pozostawione na roślinie, by urosły większe, hamują tylko wzrost następnych zawiązków i osłabiają roślinę. Ostatnie sztuki cukinii dorastają w połowie września, niekiedy października. Zebrane owoce można przechowywać maksymalnie do 3 tygodni w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu. 

a